Bol čas opäť naostriť sekery a reťaze.

Najlepší pilčíci sveta sa stretli zoči-voči už 20. mája 2017 v Hamburgu v rámci tohtoročného Pohára šampiónov –  STIHL TIMBERSPORTS Champions Trophy.

Víťaz Brad De Losa (AU) s vynikajúcim časom 1:02.23 predbehol svojho súpera Stirlinga Harta (CA) iba o 0,48 sekundy. Tretí skončil Martin Komárek z Českej republiky, ktorý opäť obhájil titul najlepšieho európskeho športovca podujatia.

pecat1

Priamy prenos aj u Vás doma

Ďakujeme športovej televízii 213 za sprostredkovanie priameho prenosu z tohoto jedinečného športového podujatia. Ak ste nemali možnosť sledovať prenos naživo, pozrite si záznam.

Disciplíny

Osem najlepších športovcov sveta sa predstaví v sérii štyroch knockoutových disciplín, kde sa hrá o čas:

stock-saw-400

STIHL Stock Saw

Kmeň s priemerom 46 cm je nutné narezať na dva 10-centimetrové kotúče pomocou sériovo vyrábanej píly STIHL MS 661. Prvý kotúč sa reže smerom dole, a druhý smerom nahor.

Underhand Chop

súťažiaci stojí na ležiacom  kmeni a sekerou ho musí z dvoch strán priamo pod sebou prepoliť

single-buck

Single Buck

Rezanie ručnou pílou je jedna z najstarších disciplín.  Pílou je potrebné odrezať kotúč s priemerom 45 centimetrov. Rytmus a dynamika sú parametre, na ktorých v tejto disciplíne záleží.

standingblock

Standing Block Chop

Simulácia stínania stromu. Preseknutie stojacieho 30-centimetrového kmeňa sekerou. Sekery sú extrémne ostré a ich porovnávanie s ostrosťou žiletky je skutočne namieste.

História

Každá zo štyroch disciplín je založená na tradičnej drevorubačskej a pilčískej robote. Už v 19. storočí sa začínali písať korene tejto „športovej disciplíny“. Podľa legendy sa v roku 1870 stavili dvaja drevorubači v Tasmánii o to, kto skôr vyrúbe strom. A takto začalo formovanie novej adrenalínovej súťaže. Postupom času pribúdali rôzne disciplíny. V roku 1985 sa pod záštitou spoločnosti STIHL splodilo dieťa s názvom Timbersports. Vďaka viac, ako 100-ročnej histórii sa drevorubačské športy oprávnene označujú ako “The Original Extreme Sports” (Pôvodné extrémne športy).

limex_images_wynyard_joerg_mitter_1

Očakávania pred šampionátom: najlepší z najlepších

Medzi súťažiacimi v Hamburgu je aj majster sveta Jason Wynyard. Tento vynikajúci športovec a Novozélanďan sa teší na prvú medzinárodnú súťaž sezóny. „Zúčastňuje sa veľa vynikajúcich a silných športovcov,“ komentuje Wynyard. „Všetci, ktorí sa objavia na scéne  patria medzi najlepších na svete. Bude to jedinečná súťaž, kde o víťazovi vopred vôbec nieje rozhodnuté. Teším sa na súťaž a urobím všetko pre to, aby som hlavnú výhru opať doniesol domov, na Nový Zéland. „Medzi trojicu favoritov ďalej patria aj  Stirling Hart z Kanady a Brad De Losa z Austrálie.
Bližšie našim zemepisným šírkam je určite Martin Komárek z Českej Republiky. Ten je už niekoľko rokov jedným z najlepších konkurentov v rámci podujatí STIHL TIMBERSPORTS® World Series. Na majstrovstvách sveta v roku 2016 v Stuttgarte skončil na treťom mieste ako najlepší európsky športovec.