Najpôsobivejšia súťaž STIHL TIMBERSPORTS® – Champions Trophy – sa uskutočnila 26. mája v krásnom prístave Marseille vo Francúzsku. Dvanásť najlepších športovcov na svete ukázalo svoje zručnosti v individuálnych, po sebe nasledujúcich súbojoch v legendárnej MuCEM aréne.

Disciplíny

Dvanásť najlepších športovcov sveta sa predstavilo v sérii štyroch knockoutových disciplín, kde sa hralo o čas:

  1. STIHL Stock Saw: Kmeň s priemerom 46 cm je nutné narezať na dva 10-centimetrové kotúče pomocou sériovo vyrábanej píly STIHL MS 661. Prvý kotúč sa reže smerom dole, a druhý smerom nahor.
  2. Underhand Chop: súťažiaci stojí na ležiacomkmeni a sekerou ho musí z dvoch strán priamo pod sebou prepoliť.
  3. Single Buck: Rezanie ručnou pílou je jedna z najstarších disciplín.Pílou je potrebné odrezať kotúč s priemerom 45 centimetrov. Rytmus a dynamika sú parametre, na ktorých v tejto disciplíne záleží.
  4. Standing Block Chop: Simulácia stínania stromu.Preseknutie stojacieho 30-centimetrového kmeňa sekerou. Sekery sú extrémne ostré a ich porovnávanie s ostrosťou žiletky je skutočne namieste.

Víťazom sa stal Stirling Hart z Kanady

História

Každá zo štyroch disciplín je založená na tradičnej drevorubačskej a pilčískej robote. Už v 19. storočí sa začínali písať korene tejto „športovej disciplíny“. Podľa legendy sa v roku 1870 stavili dvaja drevorubači v Tasmánii o to, kto skôr vyrúbe strom. A takto začalo formovanie novej adrenalínovej súťaže. Postupom času pribúdali rôzne disciplíny. V roku 1985 sa pod záštitou spoločnosti STIHL splodilo dieťa s názvom Timbersports. Vďaka viac, ako 100-ročnej histórii sa drevorubačské športy oprávnene označujú ako “The Original Extreme Sports” (Pôvodné extrémne športy).

Najlepší z najlepších

Víťazom sa stal Stirling Hart z Kanady. Vo vypredanej aréne pred 1200 divákmi sa tento 28 ročný športovec postavil proti 11 najlepším svetovým pilčíkom. V dychberúcom finále porazil 9-násobného majstra sveta Jasona Wynyarda z Nového Zélandu s výborným časom 1:03 minút. Na treťom mieste skončil Nitch Argent z Austrálie.

Pridaj komentár