Sila rozhoduje, presnosť víťazí…

Perex: Silné stroje, burácanie motorov a drsní chlapi. Možno ste si doteraz mysleli, že hovoríme o pretekoch automobilov. To všetko ale môžete zažiť aj na súbojoch piliarov v sérii s názvom STIHL Timbersports.

Bohatá história

Už v 19. storočí sa začínali písať korene tejto „športovej disciplíny“. Podľa legendy sa v roku 1870 stavili dvaja drevorubači v Tasmánii o to, kto skôr vyrúbe strom. A takto začalo formovanie novej adrenalínovej súťaže. Postupom času pribúdali rôzne disciplíny. V roku 1985 pod záštitou spoločnosti STIHL vznikol fenomén s názvom Timbersports. Majstrovstiev sveta sa každoročne zúčasťňuje 32 závodníkov z celého sveta. Pre veľký uspech vznikli aj majstrovstvá Európy. My si môžeme pozrieť tento adrenalínový šport u našich českých susedov.

Disciplíny preveria všetkých

Úloha súťažiacich je jednoduchá – obsadiť čo najlepšie možné priečky vo všetkých šiestich disciplínach. Prvá – Springboard – patrí k najsledovanejším a najnebezpečnejším. Ako prebieha? So sekerou v rukách sa vysekávajú kapsy do pňa, do nich sa následne umiestni doska, ktorá vás posunie o stupeň vyššie. Hore na vás čaká peň a ten musíte preseknúť na polovicu. V druhej disciplíne – STIHL Stock Saw – uchopia do rúk súťažiaci sériovú motorovú pílu STIHL MS 661. Na čas sa popasujú s kmeňom s priemerom 40 centimetrov, z ktorého potrebujú získať dva 10-centimetrové kotúče. Preseknúť stojaci 30-centimetrový kmeň musíte v ďalšej disciplíne – Standing Block Chop – a následne sa zapotíte v Single Buck. Najstaršou metódou, a to ručnou pílou, musíte odrezať kotúč z bloku s priemerom 45 centimetrov. V hlavnej disciplíne „Underhand Choped“ sa postavíte na peň a sekerou ho musíte prepoliť priamo pod sebou.

Kráľovská disciplína

Jednoznačne najsledovanejšou je disciplína s názvom Hot Saw (Horúca píla). Pomenovanie dostala aj preto, že sa v nej používajú motorové píly bez chladenia s výkonom až 62 koní. Cena týchto strojov sa pohybuje okolo 3 000 eur a zvuk vám okamžite pripomenie veľkú cenu F1. Diváci sledujú, ako z ležiaceho kmeňa s priemerom 46 centimetrov ubudnú postupne tri 15 centimetrové kotúče. Časy v tejto disciplíne sa pohybujú v rozmedzí 6 až 8 sekúnd.

Majstrovstvám sveta dominovala Austrália

Počas 11. – 12. októbra sa uskutočnila asi najdôležitejšia drevorubačská udalosť tohto roka. V Porsche aréne v Stuttgarte sa uskutočnili Majstrovstvá sveta STIHL Timbersports. Sily si zmerali tí najlepší, a to vo všetkých piatich disciplínach plus štafete krajín. Najúspešnejší v týchto bojoch bol Jason Wynyard z Nového Zélandu, ktorý okrem toho, že obhájil titul, získal svoj ôsmy titul. Na druhom mieste sa umiestnil Američan Matt Cogar. Bronz poputoval k našim susedom do Česka, vďaka Martinovi Komárekovi. V štafete obsadil zlatú priečku tím Austrálie, Česko skončilo štvrté a stalo sa tak najlepším európskym tímom.