Priamy prenos z majstrovstiev sveta STIHL Timbersports NAŽIVO už 3. a 4. 11. 2017

Vychutnajte si tento vzrušujúci športový zážitok na našom webe, alebo vo vysielaní televízie 213 a na ww.213.sk

Majstrovstvá sveta STIHL TIMBERSPORTS sa vracajú do Nórska. Hala „Hákons“ bude tým miestom, kde sa vo finále stretne svetová elita súťažných drevorubačských športov. Viac, ako 100 špičkových atlétov z Austrálie, Nového Zélandu, USA a krajín Európy bude súťažiť v súťažiach tímov aj jednotlivcov o najdôležitejší titul v rámci medzinárodných súťaží.

Priamy prenos aj u Vás doma

Majstrovstvá sveta STIHL TimberSports NAŽIVO s českým komentárom už 3. a 4. nov. 2017 od 19.00 hod.

Keď sa 3. novembra otvoria dvere súťažnej haly, tímy od Nového Zélandu až po Škandináviu zaujmú svoje miesta a budú pripravení na legendárny pokyn: „Ruky na drevo!“. V strhujúcich zápasoch tímu proti tímu musí každý jeho člen zdolať jednu zo štyroch disciplín: (Stock Saw, Underhand Chop, Single Buck a Standing Block Chop). Do finále sa prebojujú najrýchlejšie tímy ozbrojené pílami a sekerami. Favoritom súťaže je tím Austrálie, ktorý minulý rok vytvoril svetový rekord (46,45 sekúnd). V tomto športe však aj tá najmenšia chyba môže znamenať rozdiel medzi víťazstvom a prehrou.

Nasledujúci deň (4. novembra) sa šampióni z každej zúčastnenej krajiny stretnú v rámci individuálnych disciplín. V tomto prípade musí každý súťažiaci zdolať na čas až šesť disciplín a zmerať si sily v systéme „každý s každým“. Legendárny Jason Wynyard z Nového Zélandu už ôsmy krát triumfoval na minuloročných majstrovstvách v Stuttgarte. Čaká ho ale konkurencia viac ako 20. súperov, vrátane „skokana“ Matta Cogara z USA, a reprezentantov z Českej republiky, Nemecka, Kanady a podobne.

Disciplíny preveria všetkých

Úloha súťažiacich je jednoduchá – obsadiť čo najlepšie možné priečky vo všetkých šiestich disciplínach. Prvá – Springboard – patrí k najsledovanejším a najnebezpečnejším. Ako prebieha? So sekerou v rukách sa vysekávajú kapsy do pňa, do nich sa následne umiestni doska, ktorá vás posunie o stupeň vyššie. Hore na vás čaká peň a ten musíte preseknúť na polovicu. V druhej disciplíne – STIHL Stock Saw – uchopia do rúk súťažiaci sériovú motorovú pílu STIHL MS 661. Na čas sa popasujú s kmeňom s priemerom 46 centimetrov, z ktorého potrebujú získať dva 10-centimetrové kotúče. Preseknúť stojaci 30-centimetrový kmeň musíte v ďalšej disciplíne – Standing Block Chop – a následne sa zapotíte v Single Buck. Najstaršou metódou, a to ručnou pílou, musíte odrezať kotúč z bloku s priemerom 45 centimetrov. V hlavnej disciplíne „Underhand Choped“ sa postavíte na peň a sekerou ho musíte prepoliť priamo pod sebou.

Kráľovská disciplína

Jednoznačne najsledovanejšou je disciplína s názvom Hot Saw (Horúca píla). Pomenovanie dostala aj preto, že sa v nej používajú motorové píly bez chladenia s výkonom až 62 koní. Cena týchto strojov sa pohybuje okolo 3 000 eur a zvuk vám okamžite pripomenie veľkú cenu F1. Diváci sledujú, ako z ležiaceho kmeňa s priemerom 46 centimetrov ubudnú postupne tri 15 centimetrové kotúče. Časy v tejto disciplíne sa pohybujú v rozmedzí 6 až 8 sekúnd.

História

Každá zo štyroch disciplín je založená na tradičnej drevorubačskej a pilčískej robote. Už v 19. storočí sa začínali písať korene tejto „športovej disciplíny“. Podľa legendy sa v roku 1870 stavili dvaja drevorubači v Tasmánii o to, kto skôr vyrúbe strom. A takto začalo formovanie novej adrenalínovej súťaže. Postupom času pribúdali rôzne disciplíny. V roku 1985 sa pod záštitou spoločnosti STIHL splodilo dieťa s názvom Timbersports. Vďaka viac, ako 100-ročnej histórii sa drevorubačské športy oprávnene označujú ako “The Original Extreme Sports” (Pôvodné extrémne športy).


Pridaj komentár